Homobisschop: "Homorechten als tandpasta"

Gepubliceerd op: 20 april 2004

Homobisschop: "Homorechten als tandpasta"
Volgens Robinson (56) werd homoseksualiteit vroeger als iets problematisch gezien. Maar de tijden zijn veranderd. “Bijna iedereen heeft tegenwoordig wel een homoseksueel in de familie. Een dochter, broer, vader, moeder, oom, of wie dan ook. Als je er nu over praat, is het ineens geen issue meer. Dat komt doordat het beeld van 'oom Harry die ook zo is' dan ineens op ieders netvlies ligt.”

Over openstelling van het huwelijk voor paren van gelijke sekse zei Robinson: “Homoparen zijn aan handen en voeten gebonden. Het is verschrikkelijk. Alle kerken zeggen dat je slechts seks mag hebben binnen het huwelijk, maar een groot aantal zal nooit mogen trouwen.”

Lezing kweekt begrip voor homo’s
Robinson was een van de deelnemers aan een serie lezingen die werd gehouden op het Daniel Webster college. Hij betrok vragen vanuit het publiek op de dagelijkse problematiek in Irak, openstelling van het huwelijk, bijbelse interpretatie en abortus.

Een groot deel van de aanwezige studenten zei na afloop veel meer begrip te hebben voor homo’s en voor het geloof. “Ik was erg onder de indruk en wat hij zei raakte me”, zei studente Francesca Denton, werkzaam in de schoolbibliotheek. “Hij geeft je hoop. De hoop op een geloof dat er naar streeft niemand buiten te sluiten. Voor mij is duidelijk waarom deze man gekozen is. Een heel verstandige beslissing.”

Felle tegenstand Anglicaanse conservatieven
Aan de keuze voor Gene Robinson als bisschop ging wel een felle strijd vooraf. De discussie over homoseksualiteit binnen de kerk laaide hoog op.
 
Een comité van de Episcopaalse Kerk benoemde dominee Robinson tot bisschop. De Episcopaalse kerk is een onderdeel van de Anglicaanse kerk en telt in de Verenigde Staten alleen al zo 'n 2,3 miljoen leden. Het Huis van Afgevaardigden van die kerk stemde in met de kandidaatsbenoeming.

Prompt doken er een aantal beschuldigingen tegen de dominee op bij een aantal bisschoppen van de Anglicaanse Kerk. Robinson zou een man uit Vermont (New Hampshire) onzedelijk hebben betast. Een andere beschuldiging ging over een website voor homoseksuele jongeren waar de dominee bij betrokken was. Op die site zouden links naar pornosites staan.

Ontkenning misbruik
Robinson ontkende alle beschuldigingen meteen. Ook voorstanders van zijn benoeming vielen hem bij. Zo was duidelijk aantoonbaar dat de aantijgingen het werk waren van de Anglicaanse aartsbisschop van Sydney, Peter Jensen. Later zou deze ook toegeven dat hij Robinson bewust zwart wilde maken.

Toch verklaarde het Huis van Bisschoppen dat de benoeming van Robinson voorlopig van de baan was. Zij wenste eerst een diepgaand onderzoek. Robinson zei in afwachting van de uitkomst hiervan 'vertrouwen te hebben in zijn geloof in God' en zich neer te leggen bij de uitslag van het onderzoek en de eventuele gevolgen te dragen.

Benoeming Robinson grote stap voor homo’s en religie
Tot grote onvrede van de conservatieve leden van de kerk benoemde de Raad van Bisschoppen Robinson op 2 november 2003 alsnog tot bisschop. Gene Robinson, een gescheiden vader van twee kinderen en sinds dertien jaar samen met een man, kreeg 67 van de 107 stemmen.

Conservatieve Anglicaanse bisschoppen uitten zich verontrust over de benoeming, en vreesden voor de eenheid van de wereldwijde Anglicaanse gemeenschap, die bijna 80 miljoen leden telt.

Dreigementen
De aartsbisschop van Canterbury, Rowan Williams, die geldt als de meest gezaghebbende kerkleider van de Anglicanen, kwam met een verklaring: 'Ik hoop dat de kerk in Amerika en in de rest van de wereld de gelegenheid zal krijgen om deze ontwikkeling eerst goed te kunnen overdenken, voordat verstrekkende, onomkeerbare besluiten genomen worden.' Daarmee doelde de aartsbisschop op dreigementen van conservatieve bisschoppen om aan te sturen op een kerkscheiding.

De benoeming van Robinson wordt wereldwijd nog steeds gezien als een gigantische stap voor de homobeweging in religieuze kringen. Er waren eerder wel homoseksuele bisschoppen bij verschillende religieuze stromingen, maar die zaten allemaal nog in de kast op het moment dat ze benoemd werden.

Lees ook:
-
Kerk in 'homo-oorlog' (nieuwer bericht 16-02-05)