Boek predikt haat tegen homoseksuelen<br><i>COC en Schorer bereiden acties voor</i>

Gepubliceerd op: 22 april 2004

Boek predikt haat tegen homoseksuelen<br><i>COC en Schorer bereiden acties voor</i>
In het boek staat dat praktiserende homo's de doodstraf wacht door verbranding of steniging. Maar ook wordt een ‘alternatieve’ straf genoemd: “zoek het hoogste gebouw uit en gooi ze vanaf het terras met het hoofd naar beneden".

Een woordvoerder van de El Tawheed moskee, F. Zaari, spreekt tegen dat de moskee oproept tot het doden van homo’s. Hij beweert dat het om oude boeken gaat. Zaari bagatelliseert de inhoud door aan te geven dat de regels die een moslim volgens dit boek moet naleven, slechts van toepassing zijn in landen waar de Islam als hoofdreligie geldt.

Politiek verbolgen
De politiek is verontwaardigd en geschokt. CDA kamerlid Sterk: “Wat ons betreft worden imams die dit soort preken houden het land uitgezet en de betreffende moskee gesloten.”. VVD-kamerlid Geert Wilders noemt de uitspraken in het boek in strijd met de wet. “Het boek moet uit de handel”.

Boris Dittrich, fractievoorzitter van D66 in de Tweede Kamer is woedend. Hij laat uitzoeken of strafrechtelijke vervolging wegens aanzetten tot haat of medeplichtigheid daaraan mogelijk is. “Het Openbaar Ministerie moet hier keihard tegen optreden.” 

Moskee al eerder in opspraak
Dittrich benadrukt dat zijn eigen homoseksualiteit ondergeschikt is aan zijn gevoel als volksvertegenwoordiger. "Ik kom op tegen onverdraagzaamheid. Het betreffende boek is schokkend. Het zet aan tot haat. Niet alleen tegen homo’s die gedood moeten worden omdat ze minderwaardig zouden zijn, maar ook vrouwen krijgen er – letterlijk en figuurlijk- van langs. Ik spreek ook mijn afschuw uit tegen het vergoelijken van vrouwenbesnijdenis."

De El Tawheed moskee kwam eerder al eens in opspraak door een boek waarin onderdrukking en besnijdenis van vrouwen worden aangemoedigd. Minister van Vreemdelingenbeleid en Integratie Rita Verdonk onderzocht of de moskee strafrechtelijk kon worden vervolgd. Het OM was echter aan handen en voeten gebonden vanwege de vrijheid van godsdienst.

Geen maatregelen tegen fundamentalisme
Eerder raakten de gemoederen oververhit door een uitspraak van Imam El Moumni. Die zei: "Homoseksualiteit is schadelijk voor de Nederlandse samenleving. Homoseksualiteit blijft niet beperkt tot de mensen die deze ziekte hebben, maar kan zich verspreiden,” en vergeleek homoseksuelen vervolgens met varkens. Oud-scheidsrechter Betaald Voetbal en huidig voorzitter van COC Haaglanden John Blankenstijn, klaagde El Moumni vervolgens aan. Zonder succes.

Burgemeester Job Cohen van Amsterdam nam tot nu toe geen maatregelen tegen de radicale imams in zijn stad, die verschillende uitlatingen deden die in strijd waren met de wet. Na overleg met de moskeeën vertrouwde Cohen erop dat de imams dergelijke uitlatingen voortaan achter wege zouden laten. Hij gaf daarbij aan het ongepast te vinden om de preken van de imams te gaan controleren.

Verbod op boek geen oplossing
COC Nederland en de Schorerstichting hebben hun afschuw uitgesproken over de gewraakte passages in het boek. De twee homobelangenverenigingen slaan daarom de handen ineen. In een brief aan burgemeester Cohen vragen zij hem maatregelen te treffen tegen verspreiding van deze lectuur: “Het is onaanvaardbaar dat in Nederland leesstof wordt verspreid waarin mensen worden aangezet tot het toebrengen van fysiek letsel en het plegen van moord. Wij vinden dit een bijzonder ernstig feit.”

Toch denkt Henk Beerten, voorzitter van het COC, dat het moeilijk zal worden het boek uit de handel te krijgen. “Natuurlijk, volgens artikel 137 van het strafrecht, aanzetten tot haat, is het strafbaar. Maar wie klaag je aan: de schrijver, de verkoper? We hebben in Nederland te maken met vrijheid van meningsuiting en vrijheid van pers. Het boek is gebaseerd op eeuwenoude bronnen en stamt in zijn huidige vorm uit 1964. Ik heb er een hard hoofd in dat deze zaak voor de rechter komt.”

Het COC organiseert zaterdag om half twee samen met de Gaykrant en Roze Zaterdag Enschede een protestbijeenkomst bij het homomonument in Amsterdam. “We willen een signaal afgeven. Duidelijk laten zien dat homo’s dit niet over hun kant laten gaan. We willen dat de moskeeën publiekelijk afstand doen van de uitspraken in het boek.”

Kan niet in Nederland
Stichting Yoesuf houdt zich nog enigszins op de vlakte. Toch lijkt er een belangrijke rol weggelegd voor deze organisatie die zich inzet voor homoseksualiteit en religie. Woordvoerder Jan Moors is aanvankelijk verbaasd over het gezamenlijke persbericht en de aangekondigde protestdemonstratie bij het homomonument. Yoesuf is hier tot nu toe niet bij  betrokken. “Wij wachten af of we alsnog worden benaderd”.

Als reactie op de commotie die het boek veroorzaakt verwacht ook hij niet dat het boek uit de handel wordt genomen: “Het belangrijkste is ook niet om het boek te verbieden, maar om imams en andere vertegenwoordigers van moskeeën duidelijk te maken dat dit niet kan in Nederland."

Angst en onwetendheid
Volgens Moors is de agressie ten opzichte van homo’s puur gebaseerd op angst en onwetendheid. Hij verwijst naar een passage in de Koran waar elke Moslim naar teruggrijpt om die afkeer te verdedigen. “Het gaat om het verhaal van Lot, zoals dat ook in de bijbel staat. Daarin wordt expliciet gesproken over seksualiteit in zijn algemeenheid, maar ook in de vorm van pedofilie, incest, bestialiteiten en seks met gelijken en dat alles onder dwang.”

Moors vervolgt: “Stichting Yoesuf probeert dat denkbeeld te doorbreken en de onwetendheid weg te nemen door kennisoverdracht. Moslims moet worden duidelijk gemaakt dat homoseksualiteit iets is dat alleen geschiedt op basis van gelijkwaardigheid.”

Nova/Den Haag Vandaag besteedde op donderdag 21 april j.l. aandacht aan dit onderwerp. Klik op de link hiernaast om het fragment te bekijken.