Bisschoppen: 'Spanje heidens land'

Gepubliceerd op: 04 februari 2004

Bisschoppen: 'Spanje heidens land'
Door de grotere seksuele vrijheid zijn seks en huwelijk en voortplanting en liefde volgens de bisschoppen los van elkaar komen te staan. Daardoor zijn zaken als huiselijk geweld tegen vrouwen, seksueel misbruik van kinderen en liberaal beleid omtrend homoseksualiteit eigenlijk te wijten aan de seksuele revolutie van na de jaren '60. Door toedoen van politiek en media is Spanje daarna volgens hen verworden tot een “postchristelijk en heidens land met een zwakke moraal”.

Met de parlementsverkiezingen in het vooruitzicht veroordelen de bisschoppen de gelijkstelling van homoseksuele relaties aan het huwelijk, waarover in Spanje momenteel een debat woedt. Ze klagen media en politici aan die zich volgens hen tot spreekbuis hebben gemaakt van “homoseksuele pressiegroepen die vermeende rechten opeisen''. Het overheidsbeleid om het huwelijk en het gezin te beschermen, schiet volgens de bisschoppen ernstig tekort.

Holbewoners van de 21e eeuw
Woordvoerster Angeles Alvarez van een netwerk van feministische groepen, beschuldigde de bisschoppen van 'totale hypocrisie' en 'religieus fundamentalisme'. Juist in de traditionele gezinnen waar de Roomskatholieke Kerk zo prat op gaat, vinden volgens haar de meeste gevallen van huiselijk geweld plaats.

Gaspar Llamazares, leider van de uiterst linkse partij Izquierda Unida, zei dat de bisschoppen hebben gesproken als “holbewoners die in de 21e eeuw zijn terechtgekomen”. De meerderheid van de Spanjaarden deelt hun visie volgens hem niet omdat de uitspraken inhoudelijk al onjuist zijn. “Door geweld tegen vrouwen toe te schrijven aan de seksuele revolutie pleiten de bisschoppen de mannelijke daders vrij”.

Ook andere organisaties die zich inzetten voor de door de bisschoppen aangevallen bevolkinsgroepen (mishandelde vrouwen, misbruikte kinderen en homoseksuelen) hebben inmiddels geschokt gereageerd. Vanuit de politiek is vooralsnog geen officieel antwoord gekomen.